top of page

Marka Çalışması

Sıfırdan öne çıkan bir marka oluşturmak kolay bir iş değildir. Markanız nasıl görünmeli? İnsanları nasıl hissettirmeli? Hedef kitlede nasıl yankı uyandırmalı? İster bir iş fikriniz olsun ister mevcut markanızın temelini oluşturmak isteyin, işte işletmeniz için güçlü bir marka kimliği oluşturma hakkında bilmeniz gerekenler:

Bir marka oluşturmak, bir logo veya slogan oluşturmakla veya hatta markanızın tanıtımıyla bitmez. Markanızın var olması ve web siteniz için seçtiğiniz temadan ürettiğiniz pazarlama materyallerine, ürünlerinizi paketleyip kargolayışınıza kadar müşterilerinizin sizinle etkileşime geçtiği her yerde var olması ve tutarlı kalması gerekir. Markanıza daha fazla müşteri kazandırdıkça ve müşterilerinizin kim olduğu ve onlarla nasıl konuşulacağı hakkında daha fazla bilgi edindikçe markanızı şekillendirmeye ve geliştirmeye devam etmelisiniz. İnsanların markanızı nasıl algıladıkları üzerinde hiçbir zaman %100 kontrole sahip olamayacağınızı bilmeniz önemlidir. Müşterileri doğru yöne çekebilir, onlarda harika bir ilk izlenim bırakabilir ve itibarınızı yönetebilirsiniz ancak her bir kişinin zihninde var olan bireysel algıları (örneğin, kötü bir müşteri hizmeti deneyimi yaşayıp yaşamadıklarını) kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, her fırsatta elinizden gelenin en iyisini yapmak ve çekirdek kitlenizde yankı bulmaya çalışmaktır.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik olarak nitelendirilen kavram aslında adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi bir firmanın, kurumun, vakfın ya da bu tip başka oluşumların hem şirket içinde hem de şirket dışında duruşunu, davranışını, imajını temsil eden kavram, yani şirketin kimliğidir.

Bir başka deyişle kurumsal kimlik firmanın iç ve dış dünyadan görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik firmalarda ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını yok eder. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin ya da hitap edilen hedef kitlenin gözünde prestij kazanmalarını, firmaların saygınlığının artmasını sağlar. Ayrıca, etkili ve akılda kalıcı şekilde oluşturulmuş bu kimlikler firmalar tarafından da özümsendiğinde, müşterilerin gözünde firmalara olan güveni artırarak, firmaların akıllarda daha çok yer etmesine olanak sağlar.

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde firmalar kurumsal kimlik tasarımına özen göstermeli hatta bunun için alanlarında uzman profesyonellerle çalışmalıdırlar. Çünkü kurumsal kimlik bir nevi kurumun imzası görevini görecektir ve bir kez kullanılmaya başlandıktan ve insanlar oluşturulan bu kurumsal kimlik ile firmaları kafalarında bağdaştırdıktan sonra, firmalar için tekrar bir kurumsal kimlik oluşturmak çok zor ve zahmetli bir süreç olacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal Medya Çalışması Nasıl Yapılır; İnternet kullanıcılarının artmaya başlamasıyla sosyal medya kullanımı da aynı oranda artmaktadır. Hatta sosyal medya günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Durum böyle olunca sosyal medya, kurumların imaj yaratabilmesi için etkin kullandıkları bir faktördür.

Bu alanda başarılı olabilmek için doğru bir sosyal medya çalışmasının yapılıyor olması gerekmektedir. Sosyal medya çalışmasında ulaşılmak istenen hedef kitlenin doğru seçilmesi ve verilmek istenen mesajların doğru aktarımı büyük önem taşır. Doğru ve sağlıklı bir sosyal medya çalışması için dijital medya analizinin doğru yapılması gerekmektedir. Belirlenen hedefler ile; Ulaşılmak istenen hedef kitleye, -En doğru zamanda, -En doğru yerde ulaşılması sağlanarak, firmaların ürün ve hizmetlerinin bilinirliğini arttırarak, gerçekleşecek satış oranını yükseltmek gerekmektedir.

Sosyal medya çalışmalarında cevap verilmesi gereken bazı sorular vardır. Bu sorular; -Firmanın vermek istediği ana mesaj nedir? -Hedef kitle kimdir? -Hedef kitleye ulaşılması gereken sosyal mecralar nelerdir? -Hangi zamanda yapılmalıdır? -Bütçe nedir?

Logo Tasarımı

Yeni bir işe başlarken, bir ürün ya da hizmet sunmayı hedeflerken, bir şirket kurarken öncelikli ihtiyaç markayı görsel olarak ifade edebilmektir. Çünkü görsellik insan zihninde diğer etkenlere göre daha keskin izler bırakır. Bu anlamda logo tasarımı, şirketlerin hedef kitlelerine kimliklerini yansıtmalarında en önemli araçtır. Hedef kitlenin aklında kalmanın pek çok yolu olsa da, en belirgin ve alışılmış olanı görsel ifadelerdir. Logo tasarımı, dünya ticaret sektöründe vazgeçilemez ve yeri doldurulamaz bir işlem olarak görülmektedir. Logo, şirketlerin vizyonunu ve kurumsal imajını direkt olarak yansıtan bir ayna gibidir. Dolayısıyla diğer şirketlerin logoları ile kıyaslandığında ayırt edilebilir olan bir logo büyük önem taşır. Logoda logotype olarak bilinen kısım, logodaki yazılı ifadeyi temsil eder. Amblem ise kurumun imajını temsil eden görsel simge olarak tanımlanır.

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Çağımızda pazar rekabetinin artması, markaların kendini ifade ediş biçimlerinde daha kreatif düşünmelerini gerektirmektedir. Logo görsel bir mesaj olduğu için, hedef kitleye çok daha hızlı ulaşır ve uzun süre akılda kalır. Elbette bunun sağlanması için alıcı ve logo tasarım hizmeti veren firma arasında başarılı bir iletişim süreci sağlanmalıdır. Logo, bir şirketin çizgiler ve renklerle kendini ifade ediş biçimidir. Bu sebeple, logonun şirketin kurumsal imajına uygun hazırlanması gerekir.

Logo tasarım hizmeti veren firmaların ilk yapması gereken şey, alıcı şirketlerin yapısını bütünüyle analiz etmektir. Böylece ihtiyaçlar ve beklentiler tam olarak anlaşılır. Dolayısıyla şirketin misyonu ile logonun çizgileri paralel olarak ilerleme imkanı bulur. Aynı zamanda logonun kreatif özellikler taşıması da, markanın imajını zedelememek adına önemli bir unsurdur. Zira farklı şirketlerin logolarına benzeyen logolar hem müşterilerin kafasında karışıklık yaratır, hem de ilgili şirketin kendi çizgisinde özgün bir biçimde ilerlemesine engel olur.

bottom of page